Povrchové úpravy

Kov

Tryskání

Materiál zbavujeme rzi, nátěrů či okují na stupeň čistoty SA 2,5-3. Používáme ocelová abraziva o průměru 1,6 až 1,8 mm. Jde o optimální přípravu před následnou povrchovou úpravou. Využíváme především automatickou tryskací komoru s kapacitou 1 000 kg. Větší celky tryskáme ručně v tryskací komoře.

Práškové lakování

Je vhodné pro lakování zinkovaných i surových povrchů. Používáme venkovní polyesterové barvy zejména švýcarského výrobce IGP. Na přání zákazníka provádíme nástřik v jakémkoli odstínu RAL a požadované struktuře. Maximální rozměry dílců pro komaxit jsou 5 x 2 x 1,4 m, hmotnost lakovaného dílce může dosahovat až 400 kg.

Mokré lakování

Mokré lakování se používá především pro rozměrově velké konstrukce. Používáme barvy výrobců Perge a Hempel, jiné barvy zajišťujeme dle požadavků klienta. Pro mokré lakování vysokotlakým stříkáním disponujeme lakovací a vysoušecí kabinou, která výrazně zkracuje dobu schnutí. Používáme schválené nátěrové systémy pro Správu železnic či Ředitelství silnic a dálnic.

Zinkování

Provádíme tři druhy zinkování, a to žárové zinkování ponorem, nástřikem nebo galvanické zinkování. Jde o nanesení roztaveného kovu proudem vzduchu na předem otryskaný materiál. Vrstva zinku je nanesena dle druhu zinkování v rozsahu 5 až 150 um. Žárové zinkování nástřikem, nazývané jako metalizace, vytváří drsnější povrch vhodný k další aplikaci krycích a barevných materiálů. Dle potřeby zajišťujeme i žárové zinkování ponorem, které může sloužit jako finální povrchová úprava.

Nátěr olejem

Nejčastěji námi užívané dřeviny – ať už se jedná o sibiřský smrk či tropickou jatobu – se díky své tvrdosti vyznačují přirozenou odolností proti hnilobě, plísním, houbám i hmyzu. Povrchová úprava tak spočívá jen v pravidelné aplikaci příslušného oleje. Obecně platí, že nátěr teakovým olejem je třeba aplikovat ve chvíli, kdy povrch dřeva zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu ve formě kapek a začne se vpíjet do dřeva. První nátěr doporučujeme provést nejpozději do konce prvního měsíce používání výrobku. Dále pak nátěr opakovat minimálně dvakrát ročně.