Novinky

Zajištění sazenic a nářadí, lektorská pomoc a následné poradenství. Tak vypadá podíl společnosti kovocité na edukačním projektu v Angole. Jde o výsadbu nových stromků v areálu střední školy ve městě Longonjo zhruba 60 kilometrů od metropole Huambo.

Projekt měl dvě realizační etapy. V roce 2019 škola vlastními silami vysázela 120 stromků. Poté, co se partnerem stala firma kovocité, došlo v loňském prosinci k výsadbě 1 060 sazenic – například borovic, eukalyptů či přesličníků. Tím ale projekt nekončí. Stromky se musí zapěstovat, případně obnovovat ty nevzešlé. Většinu prací, stejně jako při výsadbě, budou zajišťovat studenti školy.

Výsadba má hlavně edukační charakter, v Angole je totiž silný trend odlesňování. Dřevo přitom nekončí jako surovina v průmyslu, za těžbou stojí primárně domácnosti. Cílem je, aby mladá generace získala představu, jak náročná je výsadba. A jak dlouho trvá, než ze sazenic vyrostou stromy, které pak mají potenciál ovlivňovat k lepšímu místní klima a zvyšovat kvalitu života.

Strom za strom

Společnost kovocité zajišťuje pomoc s vývojem a následně realizuje výrobu, montáž a logistiku pro jiné firmy. Z jejího areálu tak do celého světa vyráží například mobiliář, outdoorový nábytek, přístřešky a podobně. Ve většině produktů jsou obsaženy dřevěné prvky. Využíváno je mnoho dřevin od borovice přes sibiřský smrk až po tropické dřevo.

Firma, hlásící se k principům trvale udržitelné spotřeby, proto realizuje dlouhodobý program Strom za strom. Snahou je vrátit přírodě to, co z ní čerpáme.  Kromě výsadby v Angole proto kovocité obnovuje například i lesy v Bílých Karpatech. Jde o zalesňování holiny, která vznikla v důsledku kalamitní těžby. Loni bylo vysazeno 7 800 sazenic, letos na jaře k nim přibude dalších 6 200. Kromě toho se připravují další výsadby v České republice a Mexiku.

Bílovická společnost zároveň usiluje o co nejvyšší využívání materiálu Thermowood. Jde o běžnou evropskou dřevinu, která termizací částečně získává vlastnosti té tropické. Díky tomu výrazně klesají náklady na logistiku a spolu s tím i celková uhlíková stopa finálního produktu.

Výsadba tisícovky stromků. To je naše stopa v Angole