Novinky

Čtyři vysokozdvižné vozíky, k tomu sedm osobních aut. Tak vypadá naše CNG flotila. Důvodem, proč klasická paliva u nás v Bílovicích ztrácejí pozice, jsou emise skleníkových plynů. Díky investicím do technologií na stlačený zemní plyn se nám daří ročně uspořit okolo 13 tun oxidu uhličitého. Cílem je uhlíkovou stopu z dopravy dále snižovat.  

Vozy na stlačený zemní plyn aktuálně nejsou středem zájmu. Při současných cenách benzínu a nafty už nepřinášejí tak zásadní výhodu, budoucnost je pak spojována spíše s hybridními systémy a elektromobilitou. V jednom ale CNG dominuje. Jeho přínos pro snížení emisí skleníkových plynů je nezpochybnitelný. Důvod je zřejmý. CNG je v podstatě metan, který ve srovnání s ostatními běžnými palivy obsahuje mnohem méně uhlíku. A právě jeho spalováním vzniká CO2.

Kovocité je výrobní společnost. V našich dílnách vzniká například městský mobiliář či venkovní nábytek. Přesun materiálu a polotovarů mezi halami zajišťují čtyři vysokozdvižné vozíky s pohonem na CNG od Linde Material Handling. Plyn je dostupný z vlastní firemní plničky. Pokud vezmeme, že průměrně jsou vozíky v provozu od 2 000 do 2 500 motohodin ročně, bavíme se ve srovnání s naftovým pohonem o úspoře přes 12 tun C02. V případě oxidů dusíku pak úspora dosahuje až 152 tun.

Kromě toho pořizujeme do flotily osobních vozů výhradně CNG verze. Aktuálně jich provozujeme sedm, o jeden více než v roce 2019. Vloni tyto vozy, převážně typu Škoda Octavia, najezdily 217 172 kilometrů. Verze se zážehovým motorem na stlačený zemní plyn má udávané emise na jeden kilometr jízdy o 7 gramů nižší než obdobně výkonný naftový motor stejného výrobce. Snížení zátěže na životní prostředí tak můžeme v tomto případě vyjádřit úsporou 1 520 kilogramů CO2.

Snaha snižovat a kompenzovat uhlíkovou stopu celého logistického a výrobního řetězce je jednou z priorit firmy Kovocité. Aktuálně připravujeme výsadbu nového lesního porostu, který vznikne na asi dvouhektarové holině v lokalitě Kladná-Žilín. Tu firma Kovocité odkoupila do svého vlastnictví, pozemky vyčistila a ohradila. Samotná výsadba se uskuteční letos v jarních měsících. Celkem jde o 12 000 sazenic.

O tunách oxidu uhličitého, které nevznikají