Novinky

Klidně čtyři metry sněhu, mráz přes dvacet stupňů a vítr o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu. I takové podmínky panují na hydrometeorologické stanici na Lysé hoře. Do jejího areálu, ležícího 1 323 metrů nad mořem, jsme umístili mobiliář. Obdobná sestava laviček je i ve vinařství Sonberk v Popicích u Mikulova, které je naopak jedním z nejteplejších a nejsušších míst v zemi. Výběr obou lokalit není náhodný. Testujeme Thermowood – jak obstojí v mechanické i klimatické zátěži.

Odolné tropické dřevo. Pro městský mobiliář nebo outdoorový nábytek takřka ideální. S jeho použitím je ovšem spojen i jeden problém. Nezanedbatelná uhlíková stopa. Proto se skupina Egoé již delší dobu zabývá možnostmi použití Thermowoodu ve svých produktech. Jeho základem je běžná evropská dřevina, která procesem termizace získává většinu vlastností tropického dřeva. Přínos je jasný. Zapojení lokálních zdrojů, omezení dopravy, dlouhodobá udržitelnost.

Testování na Lysé hoře a pod Pálavou u Mikulova má ověřit předpokládaná vlastnosti Thermowoodu. Proto jsou výrobky osazeny čidly zaznamenávající teplotu a vlhkost. Data jsou vyhodnocována on-line ve spolupráci se společností Vodafone v rámci IoT. Údaje jsou sbírána od loňského listopadu a zatím vše nasvědčuje tomu, že Thermowood by se mohl stát náhradou tropického dřeva i v tak namáhaných produktech, jako je zahradní nábytek či městský mobiliář. Konec testování je naplánován na konec roku 2021, kdy by zároveň měl v Bílovicích začít zkušební provoz vlastní termizační linky.

Na mrazu a pod sněhem, zároveň v suchu a teple. Testujeme