Novinky

Odpadní teplo a zbytky z dřevovýroby. Tak vypadají zdroje tepla pro velkou většinu výrobních prostor společnosti Kovocité. Stimulem pro investice do alternativních způsobů vytápění jsou samozřejmě úspory – ekonomické, ale i ty environmentální. Základem je nevyhazovat do vzduchu zbytečně moc peněz ani emisí oxidu uhličitého.

V roce 2015 ve firemním areálu v Bílovicích začali sloužit dvě nové haly. Celkem mají přes 3 000 čtverečních metrů, což představuje asi 75 procent vnitřního výrobního zázemí společnosti Kovocité. Vytápění zde zabezpečuje moderní zplynovací kotel na biomasu, který svými parametry spadá do nejšetrnější 5. emisní třídy. O jeho optimální provozní podmínky se stará počítač. 

Jako zdroj palivo se používají dřevěné ořezy, pro které již není žádné využití. Vše nejdříve projde štěpkovačem a následně se ukládá se do zásobníku kotle. Pokud má s ohledem na klimatické podmínky kotel rezervu výkonu, pomáhá navíc dohřívat zásobní nádrž na užitkovou vodu.

Zajímavý zdroj vytápění je i v jedné ze dvou starších hal. Jde o rekuperační jednotku, která odebírá odpadní teplo z kompresorů instalovaných v provozu povrchových úprav. Budova je tak energeticky zcela samostatná.

Jak se topí? Tím, co zbylo